بررسی موسيقی Snowy White (قسمت اول)


Snowy White اسنوئی وايت يکی از گيتاريستهای انگليسی سبک بلوز کلاسيک می‌باشد. موسيقيدانی که ابتکار صدا، تکنيک و سبکش تلفيقی از انعکاس بلوز سالهای دور با هيجان راک امروزی می‌باشد. در يازده سالگی او اولين بار به جنس صدای سبک Urban-Blues گوش فرا داد که حاصلی از موسيقی ايالات متحده بود. افرادی همچون BB King, Buddy Guy, Otis Rush و Albert King بودند که او را بسرعت متوجه موسيقی ساختند. البته اين موسيقی‌ای بود که او دوست داشت با شيوه نوازندگيش ترکيب شود. بزرگترين افتخار وی تسلط در گيتار زدن و همچنين نمايش دادن يک سولوی تميز، بدون لغزش انگشتان بروی سيمهاست که اين در همه نمايشهايش نمود دارد و براحتی قابی درک است.
در اوايل دهه ۷۰ با اندک پولی که در جيب داشت راهی لندن شد و بتدريج در ميان آهنگسازان محلی صاحب شهرت گرديد. شهرتی که بدرستی او را با ديگران متمايز می‌ساخت و وايت را تبديل به يک نوازنده محترم و خوش‌ذوق کرد کسيکه براحتی به خواسته‌های خود دست می‌يافت. در سال ۱۹۷۴ او به سواحل شرقی امريکا سفر کرد و سپس به New Orleans رفت و از اينکه دائما در سفر تجربياتش بالا می‌رفت، لذت می‌برد.
در خلال همين سفرها بود که او با گيتاريست بزرگ انگليسی سبک بلوز Peter Green پيتر گرين آشنا شد. آنها اوقات زيادی را در کنار هم می‌گذراندند. در اواسط دهه ۷۰ اسنوئی در جلسات مختلفی به نوازندگی می‌پرداخت. مهارتهايش را در محيط استوديو گسترش داد و شروع به نوشتن عقايد شخصيش همانطوريکه خودش می‌خواست نمود.
در پائيز سال ۱۹۷۶ او برای شرکت در تور گروه معروف Pink Floyd پينک فلويد به‌دور اروپا و امريکا دعوت شد که با آغوشی باز آنرا قبول کرد. برای او اين بهترين فرصتی بود که به تجربيات و شهرت خود بيفزايد، پس قبول کرد. اسنوئی وايت بعنوان گيتاريست کمکی در کنار بزرگانی چون: Roger Waters راجر واترز و David Gilmour ديويد گيلمور تمام وقت خود را در سال ۱۹۷۷برای اين تورها گذاشت.
در سال ۱۹۷۸ Richard Wright ريچارد (ريک) رايت نوازنده معروف کيبورد گروه پينک فلويد از او خواست تا برای او در آلبوم سولويش گيتار بزند. آلبوم سولوی رايت در جنوب فرانسه ضبط شد.
در سال ۱۹۷۹ پيتر گرين تصميم به ساخت آلبومی گرفت و از اسنوئی برای همکاری در آن دعوت بعمل آورد. گرين نام اين آلبوم را In the Skies در آسمانها نهاد.

گروه پينک فلويد بار دگر از او درخواست همکاری برای رفتن به امريکا و تمرين بروی آلبوم شاهکار و بزرگشان The Wall کردند. درست در همان موقع بود که گروه Thin Lizzy ثين ليزی به او پيشنهاد عضو شدن بطور دائم در گروهشان را داد. بنابراين بعد از اتمام کار با پينک فلويد او به انگلستان برگشت و با جديت هرچه تمامتر در استوديو به ضبط اولين آلبوم ثين ليزی بنام Chinatown پرداخت. اين آلبوم شامل چندين آهنگ برجسته بود که به‌کمک اسنوئی نوشته و ساخته شده بود. دو سال و نيم از زندگی او با گذاشتن تورهای جهانی و ضبط آهنگها با گروه سپری شد که نتيجه آن ساخت دومين آلبوم گروه به همراه اسنوئی وايت با نام  Renegade خائن بود. يکبار ديگر اسنوئی در ساخت و نوشتن چندين آهنگ در اين آلبوم دست داشت.
بعد از اين دوره طولانی کار او تصميم گرفت که برای خودش کار کند و برای همين منظور در سال ۱۹۸۲ از گروه ثين ليزی جدا شد.
اسنوئی وايت طی يک سال با Richard Bailey بعنوان درامر، Godfrey Wang نوازنده کيبورد و دوست قديمی خودش Kuma Harada بعنوان بيسيست و تهيه کننده، موسيقيدانانی که او آنان را بخوبی می‌شناخت و تحسينشان می‌کرد، همکاری نمود. آنها به کمک هم اولين آلبوم سولو و انفرادی اسنوئی را با نام White Flames شعله‌های سفيد ضبط کردند. آهنگ Bird of Paradise ساخته اسنوئی از اين آلبوم بعنوان بهترين آهنگ شناخته شد و به موفقيتهای جهانی چشم‌گيری دست يافت و شماره سه جدول موسيقی انگلستان در سال ۱۹۸۳ گرديد. او از سد بسياری از کشورهای اروپائی، استراليائی و آفريقای جنوبی برای رسيدن به موفقيت گذشت.
پايان قسمت اول.../ 6 نظر / 13 بازدید
hadi hetfield

ساموليک..................حاجی حال ميکنی آپ نکرده ما اينجاييم..........برم بخونم.........بای

eghlima

سلام من از خوندن مطالبه وبلاگ شما خيلی لذت می برم من هم يک وبلاگ دارم تازه بروز شده مرسی

فواد

سلام حميد جان. خوبی آقا. مطلبت خيلی جالب بود. بی صبرانه منتظر قسمتهای بعديش همستم. موفق باشی.

بهنام

سلام ... چاکر داش حميد!‌ ... چی بگم؟!‌ ... من نميشناسم اين بنده خدا رو شرمنده ... ولی با مطلب قبليت خيلی حال کردم!‌ (: ... آقا اين مگادث ۲۰۰۴ ـم گوش کردم خيلی عالی بود انصافا ... فعلا!

فواد

سلام آقا حميد گل گلاب. برتر من. آقا ما آپديت کرديم وبلاگ رو به حول و قوه ی الاهی. سر بزنی خوشحال ميشيم. نظر يادت نره عزيز دل انگيز. فعلا بای