بررسی موسيقی Def Leppard (قسمت دوم)


آذرخش سفيد ۱۹۹۱-۱۹۶۰

کلمات Def Leppard در گذشته به کلمات منحوس Jinex و نفرين شده Cursed مرتبط شده است. اينها به خودی خود دو دليل برای شرح دادن گروه هستند:
اول) تصادف ماشين که درامر Rick بازوی چپ خود را از دست داد.
دوم) مرگ گيتاريست افسانه ای گروه Steve Clark.

Steve در ۲۳ آوريل سال ۱۹۸۰ در منطقه ای واقع در شمال شفيلد انگلستان بدنيا آمد. او در سنين خيلی پايين علاقمند به موسيقی شد و اولين گيتار خودش را در سن ۱۱ سالگی می خرد و نواختن گيتار کلاسيک را فرا می گيرد، تا زمانيکه آنچه را Jimmy Page گيتاريست گروه Led Zeppelin می تواند با گيتارش انجام دهد، می شنود. از آن زمان او می داند که چه می خواهد: نواختن Rock & Roll.
در سال ۱۹۷۸ او در اجرای Judas Priest در شفيلد حضور دارد، جايی که با Pete Willis و Joe Elliot برخورد می کند. آنها هر دو او را به کارخانه Bramall Lane Spoon جايی که موسيقيدانهای جوان همراه با Tony Kenning و Rick Savage با گروههايشان تمرين می کنند، دعوت می کنند. بعد از اينکه Steve چندين کار تحسين برانگيز را می نوازد،‌ بقيه اعضای گروه موافقت می کنند که او همان گيتاريستی است که آنها برای نوشتن و نواختن کارهای خود به دنبال او می گردند.
يکی از موقعيتهای خاطره انگيز در سال ۱۹۷۸ اتفاق افتاد. زمانيکه Steve از تمرين دلزده شده بود و در هيج اجرائی نمی نواخت. او به همگروهيهای خود گفت که گروه را ترک خواهد کرد مگر اينکه آنها بزودی برنامه ای را اجرا کنند. تحت فشار استيو، Joe اولين اجرای گروه را در دبيرستان محلی مقرر کرد. بله اولين چيز در يک مسير طولانی.
آنها اولين چيزی را که منتشر کردند به سادگی The Def Leppard EP نام داشت. آن کار در قسمتی بخاطر ريفهای قوی Steve در Getch Rocks Offen و Ride Into The Sun موفق شد و برای گروه يک قرارداد ضبظ استوديوئی به ارمغان آورد.

در آلبوم اول On Through The Night ريفهای او نقش مهم ديگری ايفا کرد بخصوص در آهنگهايی همچون Wasted و Rock Bridge ، It Could Be You. در کار دوم گروه High N' Dry شاهکار استيو می تواند شنيده بشود. Switch 625 يک قطعه بدون کلام با سرعت بالا،‌ که تماما بر اساس يک تم سه نتی تکرار شونده است.
کار سوم گروه Pyromania نشان می دهد که چرا Steve شايستگی لقب استاد ريف را دارد. Too Late For Love و Follin و Photograph هنوز هم در بين طرفداران جزو آهنگهای محبوب محسوب می شوند. در طی ضبط آن آلبوم Phil Collin جايگزين Pete Willis شد. ترکيب Steve/Phil ثابت کرد که يک ترکيب کامل است. هردوی آنها ميدانستند که چگونه با هم مبارزه کنند، چگونه مکمل يکديگر باشند و چگونه الهام بخش ديگری باشند، چه در روی صحنه، چه در پشت صحنه و چه در Studio. در آلبوم Hysteria گروه صدائی محکمتر نسبت به سابق می دهد. Steve و Phil جفتی کامل در گيتار بودند. تور طولانی برای تبليغ Hysteria آنها را بيش از پيش به درون دنيای مواد مخدر و الکل انداخت. در حاليکه Steve يک مشروب خور کامل بود، زندگی در جاده آنرا برايش آسانتر نکرد. روی صحنه Steve يک خدای گيتار بود، اما در پائين صحنه افسرده و اغلب بدنبال دستيابی به يک شيشه مشروب بود.
بعد ار تور Hysteria اعتياد Steve به الکل بدتر شد. او بارها و بارها برای رها شدن از دست مشروب که به نظر می رسيد هر روز بيشتر از گذشته زندگی او را تحت کنترل خود می گيرد، به مراکز توانبخشی مراجعه کرد. در طی ضبط آلبوم بعدی گروه اوضاع بهتر نشد. در اواخر سال ۱۹۹۰ چهار عضو ديگر گروه به Steve يک فرصت ۶ ماهه برای استراحت دادند تا فشار يک ستاره Rock بودن را از سينه اش بردارند و با خودش به توافق برسد.
در ۸ ژانويه سال ۱۹۹۱ حتی قبل از اينکه آن ۶ ماه تمام شود، Steve Clark در سن ۳۰ سالگی تنها در خانه اش در لندن چشم از جهان فروبست. بعد از مصرف مرگبار ترکيبی از نسخه مواد مخدر و الکل، Steve و بطری الکل بسمت پايان رقتند. متاسفانه Steve Clark از دست رفت.

ما دلمان برايش تنگ می شود.
پايان قسمت دوم...
  

/ 15 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
غارنشين

تکبير و درود........راجع به اون درامرشون ريک بيشتر بنويس چون هميشه سرگذشت اين آدم برام جذاب بوده که بدونم به چه انگيزه ای و به چه روشی تونسته به کارش تو گروه ادامه بده و بقيه شون تو اين زمينه چی فکر ميکردن.....به ماهم سر بزن.....

navid

دوسته عزيز سلام

Sir Ritchie Blackmore

با درود به شما دوست گرامی . دارم قاط ميزنم . چون از هر کسی که نوشتی من ديوونش هستم مخصوصا ستريانی . ........ بعد اينکه يه جورايی از نوشته هات احساس کردم خيلی ادعات ميشه ( تو گيتار منظورم ) . فقط بگم داش مالمستين که پشم چه برسه به تو ( البته ما ۹کرتيم شوخی ميکنم ) . من انقدر سرعتی ميزنم که نميتونی انگشتام رو ببينی فقط کسی نيست که بياد من رو کشف کنه ( بزار يکم از خودم تعريف کنم چون اگه نکم پس کی تعريف کنه ) ............ خلاصه بيا به ما فقير فقرا هم سری بزن ....... بدرود

Sir Ritchie Blackmore

با درود به شما دوست گرامی ............ اقا لينکيده شدی رفت

elmira

ok خبر جالبی بود بهم سر بزنی ضرر نميکنی..

مرگ جنين

سلام ، ما آپ کرديم حتما سر بزن.آخرين پست امسال وبلاگه. راستي عيدت مبارک.

&#1580&#1610&#1600&#1600&#1605&#1586

سلام دوست من اومدم مثل همه جمله های کلیشه ای که میشنوی بت بگم عیدت مبارک!........حالا چیش مبارک دیگه با خودت!.....جدی نگیر :)

علیرضا

سلام خوبی آقا ................آپديت می کنی خبر بده بابا.......... راستش زياد از اين گروه خوشم نمی ياد ولی مطلبت مثل هميشه خوب و کامل بود.............منم آپديت کردم..........راستی سربازيت چطوره؟ سال نو رو هم بهت تبريک می گم..............خوش باشی

majid

سال نو مبارک.. اميدوارم سال خوبی داشته باشی