بررسی موسیقی الویس پریسلی (قسمت اول)

 

مختصری در باره والدین الویس


 

____________________________________

 
Vernon  Elvis  Presley پدر الویس
ورنون الویس پریسلی  پدر الویس آرون پریسلی  در 10 آوریل 1916 بدنیا آمد.در 17 ژوئن 1933 با مادر الویس ازدواج کرد.پس از فوت مادر الویس او  یکبار  دیگر با بیوه زنی  ثروتمند  به نام Davada (Dee) Mae (Elliott) Stanley ازدواج کرد.ورنون پریسلی در26 ژوئن 1979 درگذشت.

 

 


Gladys Love Smith  مادر الویس
گلادیس لاو اسمیت مادر الویس و همسر ورنون پریسلی در سال 1912 در خانواده ای فقیر بدنیا آمد. در 17 ماه ژوئن 1933 با ورنون پریسلی ازدواج کرد و در سال 1935 الویس را بدنیا آورد. او در 14 آگوست 1958 در سن 46 سالگی بر اثر بیماری قلبی درگذشت.

 

 


آشنایی ورنون و گلادیس:
ورنون پریسلی در سال 1933 در یک کلیسا  کار می کرد. روزی وقتی همه مردم برای دعای روز یکشنبه در کلیسا گرد هم آمده بودند ورنون متوجه دختر زیبایی شد که اوهم برای دعا به کلیسا آمده بود و با تمام  وجود عاشق او شد. این دختر کسی نبود جز گلادیس لاو اسمیت. گلادیس 4 سال بزرگتراز ورنون بود. با این حال آنها تصمیم گرفتند با هم ازدواج کنند چون عاشقانه یکدیگر را دوست داشتند. ورنون خانه ای در شهر تپولو میسیسیپی ساخت و آنها زندگی مشترکشان را آغاز کردند. هر دو آنها بسیار فقیر بودند و مجبور بودند برای گذران زندگی سخت کار کنند. گلادیس در روز 14 ساعت کار می کرد که واقعاً خسته کننده بود. جالب اینجاست که گلادیس در ساعات پایانی کارش برای اینکه بتواند خستگی کار را تحمل  کند آواز میخواند (و بعید نیست که الویس این ذوق و هنرش را از مادر به ارث برده باشد) ورنون اما عاجز از پیدا کردن کار ثابت با درآمد مکفی بود و گاه گاهی هم به کارهای غیر قانونی دست می زد که باعث ایجاد مشکلات  بیشتر برای آنها می شد. دوسال پس از ازدواجشان در 8 ژانویه 1935 دراین خانواده فقیر دو کودک دوقلو بنامهای: الویس آرون و جسی گارون بدنیا آمدند که جسی گارون در بدو تولد در گذشت

elvis1.jpg.

 

 


کودکی و نوجوانی الویس:
از دست دادن جسی  برادر دوقولوی الویس باعث شد که گلادیس همیشه و در همه وقت از بابت الویس نگران باشد. زیرا او می ترسید که الویس را هم از دست بدهد. گلادیس مادر الویس نقش بسیار ارزنده و مهمی در تربیت الویس داشت. او بود که از پسرش فردی مهربان معنوی و مودب ساخت. از طرفیخانواده پریسلی بقدری فقیر بودند که  قادر به تامین مخارج زندگی نبودند. آنان برای گریز از شرایط  سخت زندگی در 12 سپتامبر 1948 وقتی الویس 13 ساله بود تپولو را ترک و به شهر ممفیس در ایالت تنسی مهاجرت کردند. الویس از همان کودکی برای اینکه کمک خرج خانواده باشد شروع  به  کار  کرد. او از همان کوچکی و با سن کمی که داشت انواع و اقسام کارها را تجربه کرد او زمانی با دستگاه چمن زنی شروع  به کار در منزل ثروتمندان شهر ممفیس کرد و زمانی همراه دوستانش به فروش میوه های دور ریخته سوپرها می پرداخت. او عاشق کار کردن بود و البته به سرگرمی هم علاقه داشت. او به  فوتبال و سینما در اوقات فراغتش توجه خاصی داشت و نیز علاقه عجیبی به مطالعه کتاب داشت و این خصوصیت کتابخوانی تا آخر عمر با او همراه بود بطوریکه همیشه حتی به  هنگام  سفر تعداد زیادی کتاب را با خودش همراه می کرد. سال 1951 برای الویس و خانواده اش سال بسیار سختی بود. زیرا پدرش کار خود را از دست داده بود و الویس مجبور بود علاوه برتحصیل هفته ای 35 ساعت کار کند. در آن زمان الویس بعنوان راهنمای نیمه وقت در تئاتر low استخدام شده بود. سال بعد او مجبور به ترک این کار شد و در مغازه ابزار و آلات فروشی مشغول به کار شد. ولی از آنجایی که هنوز 18 سالش تمام نشده بود از آن  کار اخراج شد. پس از آن الویس به  کار در تولیدی مبلمان رو آورد و همراه  با تحصیل روزی 8 ساعت در آنجا کارمی کرد. کم کم فشار کار و خستگی باعث افت تحصیلی او شد. به شکلی که مادرش گلادیس را بشدت نگران کرد. از این رو گلادیس از کار کردن الویس جلوگیری کرد و خود در یک بیمارستان به عنوان کمک پرستار مشغول به کار شد. الویس در سال 1953 از دبیرستان  فارغ  التحصیل شد و مدتی هم به عنوان راننده کامیون مشغول به کار شد.

elvis2.jpg

 

 


اولین قدم مهم الویس در عرصه موسیقی در سن 8 سالگی برداشته شد و آن وقتی بود که در مسابقه محلی او به اجرای  red folدر قصیده old shep پرداخت و 5 دلار برنده شد. هیچ  چیز  به اندازه کادوی تولد 11 سالگیش که یک گیتار ارزان قیمت بود باعث خوشحالی و جذب او به موسیقی نشد. دو سال بعد الویس نوجوان و خجالتی برای اولین بار در مدرسه قطعه ای را نواخت و با صدای شیرین و گرمش همراهی کرد و اثرگذاری آن بقدری زیاد بود که معلمین ومدیر مدرسه اشک می ریختند. جالب اینکه خانواده پریسلی پول کلاس موسیقی را نداشتند و الویس به تنهایی و با تکیه بر نبوغ ذاتی اش به تنهایی  و بدون معلم موسیقی را آموخت. گاهی دوستانش برای دیدناو می آمدند و از او می خواستند که برایشان آواز بخواند و گیتار بنوازد. نکته جالب اینکه الویس پسری خجالتی بود و به همین دلیل چراغهارا خاموش می کرد تا دوستانش او را به هنگام نواختن و خواندن نبیند. اوهمیشه به کلیسا می رفت و به سرودهای روحانی انجیل گوش می داد که تاثیر شگرفی بر او داشت. او علاقه خاصی به country music موسیقی محلی آمریکای جنوبی یا گاوچرانان غربی آمریکا داشت و مجموعه ای از این عوامل به موسیقی او هویتی بی همتا بخشیدند. او بسیار تحت تاثیر گیتار و پیانوblues( آهنگهای حزن انگیز سیاهپوستان آمریکا) بود. الویس به انواع موسیقی های مختلف گوش می داد و به موسیقی hill billy (موسیقی اهالی جنوب و گاو چرانان شرقی آمریکا) که از موسیقی محلی اقتباس شده بود عشق می ورزید. در پایه  یازدهم دبیرستان او اعتماد به نفس خوبی در ضمینه ارائه موسیقی به دیگران بدست آورده بود. روز 5 جولای 1954 روزی بی نظیر در تاریخ موسیقی جهان بود. افسانه آغاز شد. راک اند رول متولد می شود!

 

پایان قسمت اول

 

با تشکر از سایت ایران الویس

/ 3 نظر / 24 بازدید
بادبادک

سلام خيلي جالب بود. موفق باشي دوست ِ عزيز