بررسی موسيقی Sepultura (قسمت دوم)


در سال 1985 اولين كار آنها به كمك گروه برزيلی

Overdose به بازار عرضه شد.  Bestial Devastation بعنوان كار اول از لحاظ كيفيت ضبط صدا و نشر بسيار ضعيف بود و تيراژ پائينی داشت.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اولين كار مستقلانه گروه به نام Morbid Vision (بصيرت بيمار) در سال 1986 منتشر و در فاصله حدوداً يكسال بعد Schizophrenia (روان پريشی) نيز تهيه گرديد.

موسيقی و سبك گروه نمونه بارزی از سرعت و تغرض و هيجان است كه می تواند به دليل توجه و مشغوليت ذهنی اعضای گروه نسبت به شرايط اجتماعی نامناسب، ضعيف و فقيرانه سرزمين مادريشان برزيل باشد.

گروه بدليل توجه مونت كورنر از استوديوی معروفRoad Runner و تهيه كننده معروفی بنام اسكات بورنز در شهر ريو برزيل در سال 1989 با ضبط آلبوم جديدی بنامBeneath the Remains  شهرت يافت و مورد توجه ديگران قرار گرفت. با تلاش ديويد بيرن در تلفيق سبك موسيقی پير و باستانی برزيلی و رساندن موسيقی آمازونی به گوش مردم آمريكای شمالی در اين آلبوم اين كار گروه يكی از سرشناسترين متدهای متفرقه در سبك متال می باشد.

ملاقات با گلوريا بوژنوفسكی در فستيوال ديناموی هلند و ملاقات با مدير سكريد ريخ در سال 1990، منجر به تهيه دوباره Schizophrenia گرديد.

علی رغم موفقيت در اروپا و آمريكا سپولترا برزيل را ترك نكرد و در كنسرت های راك من جمله 1990 ريو شركت كرد.Arise  در سال 1991 تهيه گرديد و به پرفروش ترين كار شركت Road Runner مبدل شد.

در سال 1993 آلبوم ديگری بنام ChoasA.D كه نشان دهنده انعطاف گروه در تهيه آلبومها به سبك مختلف متال است. ميتوان گفت اين كار نمونه ای بارز در سبك Punk است.

پانك: جنبشی نوين در سبك موسيقی Rock و در اواسط دهه 70 كه شامل 2 پارامتر مهم است.

1-     واكنش شديد در برابر مستقر شدگان و هنرمندان راك مسلط و سلطه گر و بازاری تجاری.

2-     پرخاشی علنی برعليه جامعه بی اصالت، كه از گروه های معروف در اين سبك می توان از گروه  Sex Pistols نام برد.

در سال 1994 يك پروژه متفرقه از خواننده و گيتاريست سپولترا (مكس كاوالرا) و گيتاريست و خواننده فاج تونل ( آلكس نيوپورت) كه هر دو در حال حاضر فونيكس آريزونا آمريكا ساكن هستند بنام Point Black تحت نام گروه نيل بمب Nail Bomb تهيه گرديد، در زمانی كه درست بعد از برگزاری آخرين اجرای زنده در تور مينستری Ministry در سان ديگو و در يك جشن پس از اجرا ماكس و آلكس با هم در حال صحبت و تجزيه و تحليل كار هر دو گروه بودند. ماكس بدليل نزديك بودن زمان تولد پسرش (Zyon) تصميم نداشت مانند بقيه اعضای گروه كه در حال رفتن به برزيل بودند، برگردد. اما او بيكار نماند و طبق توافقات دوستانه ای كه با آلكس بعمل آمد تصميم گرفته شد كه در فونيكس چند ترانه به همكاری يكديگر تهيه گردد. آنها حتی اسمی برای اين اشتراك نداشتند. اما بالاخره نيل بمب تنها به اميد ميخكوب كردن ديگران برگزيده شد. عمليات ضبط صدا و ميكس و بقيه كارها توسط شركت Road Runner صورت گرفت و نتيجه آلبوم Point Black بود كه كاری دو نفره را با كيفيت عالی و با جانب داری متعصبانه از سبك پانك Punk نشان می داد.

در سال 1966، آلبوم Roots كه يكی ديگر از قابليتهای گروه را در سبك موسيقی متال نشان می دهد. در اين آلبوم و آلبوم Choas A.D بسياری از تم های موسيقی آمريكای جنوبی در تهيه موسيقی استفاده شده و ادغام اين نوع موسيقي با موسيقي متال از ابداعات در اين سبك می باشد. بعد از چند دوره موفقيت، يکباره گروه دچار افت شديدی شد . آن آلبومی بود که آنها از گروههای ديگر و مخصوصا برزيلی بازنوازی کرده بودند. از معروفترين آن می توان از آهنگ Symptom of the Universe، کار سالهای دور گروه Black Sabbath ياد کرد. اسم اين آلبوم Blood Rooted بود که در سال 1997 ريليز شد. مكس Sepultura را ترك گفت و گروه جديدی را بنام Soulfly تاسيس کرد. سپولترا با استخدام عضو جديد Derrick Green دست از فعاليتهای خود برنداشت. با توجه به تغييرات زيادی كه در سبك كار بسياری از گروههای همرديف در Trash Metal و Metal بوجود آمده است، در سال 1999 آلبوم ديگری بنام Against تهيه و ارائه شد كه نشان دهنده پايداری اعضای گروه نسبت به عقايد و روش خاص كار بود. از کارهای جديد گروه می توان به Nation محصول سال 2001 و Roorback ساخته 26 ماه می سال 2003 اشاره کرد.

پايان

 

منبع: کتاب ريشه ها

  

/ 20 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
AtenA

.....بابا دست از سر من بردارين.....ديگه خسته شدم......

niki

خداييش وبلاگت خداس. خيلی با بقيه فرق داره . ايول .ايول ... ;) راستی مرسی سر زدی . راستش يه مطلب دارم از Dave Navarro . مي شناسيش که ؟ گيتاريست Jane's Addiction . نميدونم چی کار کنم . . . بنويسم يا نه ؟؟

Satan's Son

آقا من که ديگه يه ۵ شنبه جمعه آنلاين می شم که اون موقع هم به همه سر می زنم حتما، ازين کارت هم خيلی خوشحالم که اين گروه ها رو انقدر دقيق بررسی می کنی جدا ازين وبلاگا خيلی کمه، ادامه بده اگه تونستی از تيامت هم بنويس.

sepideh

من اومدم بهت بگم که اين چه کامنتی بود گذاشته بودی و کلی از اين صحبتها وبعدشم بگم اگه بهم سر بزنی خوشحال می شم اما حالا ديدم اينجا اصلا يه جوره ديگست که به حال و هوای وب من نمی خوره اينجا همه تو مايه های بلکه /خوش باشين /تا بعد / سپيده

دختری که در عشق Linkin Park مرد

سعی کن زياد مغرور نشی...من هر چی دلم بخواد می نويسم...همچين وبلاگی هم نداری...اکس پارتی من هم به خودم ربط داره نه به امثال تو...:)))))))))))موفق باشی رفيق:)))))))))

parham

منتظرم از دف لپارد بنويسی

parham

راستی سورس اين ساعترو از کجا اوردی به ما هم بگو!!!

Edwin

سلام:) چاکريم، وبلاگ هز آپديتد:)) دمت گرم راجع به Sepultura هم بد نيست اين کتابه ولی يه جاهايی که بايد تعريف کنه نکرده يه جاهايی که نبايد تعريف کنه کرده... ولی کلاْ خوبه. گوربان يو بای:)

parham

سلام من اپديت شدم

refigh

ايول که بلاگت هميشه آپ تو ديته......موفق باشی رفيق......يا او