بررسی موسيقی Troy Stetina (قسمت اول)


Troy Stetina تروی استتينا يک گيتاريست جهانی و يک استاد موسيقی است که صاحب بيش از ۲۵ متد آموزشی Rock و Heavy Metal می باشد و همين امر باعث حسن شهرت او شده. کتابهای او بالغ بر ۴۰۰.۰۰۰ نسخه فروش کرده است. او همچنين نوازنده Solo و نويسنده افتخاری و پرسابقه مجله Guitar One می باشد. بعلاوه او استوديوی ضبط خود Artist Underground را در ميلواکی، ويسکانسين Wisconsin اداره می کند.
سالهای اوليه:
تروی در ۱۶ نوامبر سال ۱۹۶۳ در اينديانا متولد شد وی جوانترين عضو يک خانواده سرشناس در موتورسواری المپيک بود. تروی در سلسله مسابقات رقابتی موتورسواری آمريکا بزرگ شد و توانست چندين مدال ملی کسب کند. اما مسابقه دادن ضرورتی خانوادگی بيش از يک انتخاب شخصی بود ولی موسيقی عشق واقعی تروی محسوب می شد. مادر او يک خواننده چيره دست اپرا بود که از علاقه پسرش به موسيقی حمايت کرد و زمانی که تروی در ۱۲ سالگی از علاقه اش به گيتار الکتريک صحبت کرد، مادرش برای او يک گيتار ۶۰ دلاری، مخصوص مبتديان و يک آمپلی فاير AMP تمرينی کوچک خريد.
"اوون يه طرح Fender ارزون به اسم Apollo بود. ولی کار کرد! من در يک گروه توی مدرسه، کلارينت Clarinet می زدم پس بلد بودم که موسيقی رو بخونم و شروع کردم به زدن کتاب Alfred's Basic Guitar. بعد از مدتی يه نفر به من طرز گرفتن Chord های باره و آزاد رو نشون داد. وقتی ۱۳ ساله يا کمی بيشتر بودم شروع کردم به يادگيری آهنگهای Kiss با گوش. بعدش به شدت افتادم توی Aerosmith و يه کمی هم Led Zeppelin و Rush و...و گروههای Hard Rock اواخر دهه ۷۰ "

اولين گروه زيرزمينی او Private Wave نام داشت. بعد از تغيير چند عضو، آنها در مسير سنگين تری حرکت کردند و سرانجام نام گروه به Wraith تغيير يافت. آنها چند کار Original خودشان را ضبط کردند. پس از فروپاشی گروه، تروی به يک گروه بنام Titan که در کلوپها می نواختند پيوست. در ۱۸ سالگی مسيرش کاملا برای او مشخص بود. او بورسيه تحصيلی در رشته فيزيک فضائی را رد کرد، موتور سواری را کنار گذاشت و با هر دوپای خود بدرون دنيای موسيقی پريد!
"بايد بگم، نگاه کردن به عقب و اون تصميم، واقعا الان پرمخاطره بنظر می رسه. من مطمئنم به پسرم نصيحت می کنم که به دانشگاه بره. مخصوصا زمانيکه شخصه ديگه ای بخاد مخارجشو بپردازه. اما خب اون تصميم برای من خوب بود و حدس می زنم که تو راه درستی بودم البته بعدا فهميدم که علاقه من به کيهان شناسی خيلی بيشتر از يه جستجوی شخصی برای حقيقت و وجود خدا بود. این يه منطق فيلسوفانه از فيزيک جديد و مکانيک کوانتوم بود که منو به خودش علاقمند کرد. پس فکر نمی کنم که رفتن به اون راه کار درستی بود. رياضيات مسلما منو می سوزوند."
علاوه بر تاثيرات گروههای Hard Rock مثل Kiss و Aerosmith و گروههای مختلف Rock اواخر دهه ۷۰، تروی به Van Halen و Randy Rhoads بعنوان منابع اصلی الهام او در زمانی که بصورت جدی شروع به گسترش مهارت خود در نواختن Lead Guitar کرده بود، استناد می کند. از سوی ديگر، سبک متاثر از موسيقی کلاسيک Randy دوباره علاقه او به موسيقی کلاسيک را که ريشه در دوران کودکی او داشت برانگيخت و او شروع کرد به يادگيری قطعاتی از باخ و پاگانينی.
پايان قسمت اول...

/ 13 نظر / 56 بازدید
نمایش نظرات قبلی
hadi hetfield

سلام حميد جان.....ترکوندی حاجی.....ترکوندی

HOOM@N

aaa Mashalah khodai ii tanha weblogi ke dareh mofid kar mikoneh khodeti

حامد

سلامن عليکم.... آقا خودت ميدونی که هميشه قبولت داشتم و دارم .... حال ميکنم مطالبت اطلاعات خوبی رو به آدم ميده ... و کلا يه سر و گردن از وبلاگهای ديگه بالاتری .....

حامد

خيلی دوست دارم اين آدمايی که خودشون رو خدای اسن سبک ميدونن بيان و اين مطالب رو بخونن و به کوچيکی خودشون اقرار کنن.... آقا من هنوز تو کف ساتريانی و ۱۰ سالگيش موندم ...فعلا

linkin park lover

سلام .....چطوری؟‌مطلبت رو مثل مطلب های ديگه خيلی دوست داشتم. ايول ...خداييش کارت خيلی درسته ...دمت گرم ...;)

parsa

نه بابا!اقا کارت درسته البته ۹۰ درصد گيتاريستای ايران هم از رو ۲کتاب همين تروی گيتاريست شدن!بله.کارش درسته.من بلاگ ندارم ولی اگه داشتم حتما بهت لينک ميدادم

parsa

البته بايد بگم خيلی از گيتاريستای دنيا هم از رو کتابای همين بابا گيتاريست شدن!مثه من!!:)

parsa

در ضمن تو اجرای جديد جی۳!!!!!! مالمستين هم هست بجای اريک جانسون!!!!!ديگه بايد بگيم اين پرودگاران به گيتار رحم کنن يه چيزيم واسه بقيه بزارن!!!!! ۲ بيسيست هم هست که يکيشونن بهترين بيسيت دنيا بيلی شيهان هست که کسی که کاراشو ببينه تازه معنيه انگشت بکون موندنو ميفهمه!!!!!!!!!!

Ashkan

سلام..ايولــــــ..بايد کلشو بخونم...۹کرتم...فعلا..بایــــــــــــــ..وبلاگ هم دانلوده..اگه می خوای ببين..

HOOM@N

Agha Mordim Up nemikoni...Ma ke up kardim