بررسی موسيقی Anathema (قسمت اول)

 
گروه Anathema آناتما از مرکز شهر ليورپول به تمام هوادارانش درود می‌فرستد. در تابستان سال ۱۹۹۰ گروهی ۵ نفره‌شان تشکيل شد. گروه در ابتدا با نام Pagan Angel شروع به فعاليت بهمراه صدای قوی و خشن خواننده نمود. آنها سبک نمونه دوم متال Doom Metal را با زمينه‌ بزرگی از تواناييهائی که در اختيار داشتند برگزيدند. گروه در نوامبر سال ۱۹۹۰ برای ضبط اولين آهنگ خود با نام An Iliad of Woes وارد استوديوئی محلی شدند. با ارائه اين دمو در ژانويه سال ۱۹۹۱ آنان تصميم به عوض کردن نام گروه به Anathema آناتما گرفتند که برگرفته شده بود از عبارتی در کتاب مقدس به معنی لعنت خدا.

Anathema-cover.jpg

آناتما بوسيله اجرای مشترک با گروههائی نظير Bolt Thrower و Paradise Lost حمايت شد. در ميان همين اجراها پايگاهی جدی در ليورپول از طرفدارانشان شکل گرفت که آرام آرام و با گذشت زمان تا سراسر اروپا گسترش پيدا کرد. چند ماه بعد آنان با تمرينهای جديشان تصميم به ورود به همان استوديوی محلی برای ضبط اثر افسانه‌ای خود با نام All Faith is Lost را گرفتند. آلبومی با همين نام در جولای ۱۹۹۱ منتشر شد. آنها با عرضه اين آلبوم سروصدای جنجال‌برانگيزی در مجله‌ها و کلوپهای زيرزمينی ايجاد کردند که سود قابل توجهی نصيب آنها گرداند. آهنگ They Die از اين آلبوم در کشور سوئيس منتشر و بوسيله شرکت Witchunt Records ضبط شد که آنهم موفقيتهائی را برای آنها بهمراه داشت. در اولين اجرای زنده گروه تمامی بليطها پيش‌فروش شد. شرکت Peaceville Records با آنها تماس برقرار کرد تا ضبط آهنگ Lovelorn Rhapsody را متحمل شود و در اکتبر سال ۱۹۹۲ منتشر شد. آناتما نام آلبوم بعدی خود را The Crestfallen EP نهادند و آنرا در نوامبر همان سال روانه بازار کردند. اين آلبوم توسط گروه Hammy تهيه شد. گروه بعد از انتشار اين آلبوم تصميم به برگزاری توری در انگلستان گرفت که از سوی گروه امريکائی Cannibal Corpse حمايت می‌شد. تور با هنرنمايی گروه آناتما به موفقيت بزرگی دست يافت. آنها در اين کنسرتها خيلی قوی ظاهر شدند. آناتما ديگر تبديل به يک گروه باهوش و فعال شده بود و به محض رهايی از پروژه‌ای، بسرعت درگير کار و ايده‌های جديد خودشان می‌شدند.

anathema-historia04.jpg

آلبوم Serenades در استوديوی آکادمی ضبط شد و در فوريه سال ۱۹۹۳ عرضه گشت. اين آلبوم بعنوان بهترين آلبوم ماه برگزيده شد و بخاطر آن نشان Metal Hammer را از آن خود کردند. حتی آلبومشان در شبکه عظيم تلويزيونی MTV هم بعنوان آلبوم ماه شناخته شد. با بدست آوردن اين افتخارات آناتما وارد Kerrang شد و شماره ۲ جدول موسيقی امريکا شدند. ويدئوی آهنگ Sweet Tears در کانال MTV طرفداران زيادی را به خود جذب کرد و باعث اضافه شدن هواداران آناتما گرديد. گروه اقدام به برگزاری تور و شرکت در فستيوال و اجرای برنامه‌های پی‌در‌پی نمود که می‌توان از شرکت در ۱۵ تور و فستيوالهای کوتاه اروپائی و نمايش بهمراه گروه My Dying Bride و At The Gates بطور مشترک و چند اجرا با گروه At The Gates نام برد. آنها همچنين ظهور ويژه‌ای در برنامه Headbangers Ball که متعلق به شبکه MTV بود داشتند و پله‌پله به شهرت نزديک می‌شدند.
در ژانويه سال ۱۹۹۴ اولين تور کامل دور اروپای خود را به اجرا گذاشتند و در فستيوالهايی که در کشورهای رومانی، هلند و بلژيک برگزار می‌شد شرکت نمودند. در همان سال برای ضبط آلبومی کوچک که مدتهايی طولانی انتظارش را می‌کشيدند، وارد استوديو شدند. در آگوست آن سال برای اجرا در فستيوال Independant Rock که قرار بود در کشور برزيل و چند کشور اروپائی ديگر برگزار شود، شرکت نمودند.

پايان قسمت اول...

/ 9 نظر / 55 بازدید
بهنام

نفر اول!! سلام ... ايول!! ... آنلاين همشو خوندم حميد!! ((: ... آناتماس ديگه! ... خوبه اين حرکتت من پيگيرشم قطعا! ;) ... راستی آپدين وبلاگ منو ديدی يا نه؟! ... چاکريم!

eghlima

سلام بر شما . اين بار درباره گروه مورد علاقه من نوشتيد خيلی عالی بود من بی صبرانه منتظر پست تکميلی تان هستم . موفق باشيد .

فواد

سلام حميد جان. ممنون از مطالب خوبت.مسلما آناتما گروه خوبیه ولی به نظرم ميرسه يه کم همچی رو گنده ميکنی. مثلا Headbangers چیزیه که گروههای متال تازه کار و نوپا (که البته کاشون خوبه) هم وارد اون میشن. به هر حال دمت گرم. منم آپدیت کردم. سر بزنی و نظر بدی خیلی خوشحالم میکنی (تو چت که ما رو تحویل نمی گیری) عزیز دل انگیز من. بای.

hadi hetfield

ساموليک...............آقا دمت گرم که درباره اين گروه کاردرست نوشتی منتظر بقيه اشم هستم................بای

Arash

سلام.من با عقل ناقصم اين طور تشخيص می دم که خوب مينويسی.البته من خودم زياد با گروه های اروپائی سر وکار ندارم.به هر جهت مطلب نسبتا جامعی بود.موفق باشی.سری هم به من بزن(لطفا)ممنون.

لارا

مرسي آقاحميد.هميشه با علاقه مطالب وبلاگت رو ميخونم.اميدوارم بزودي در باره راجر واترز هم مطلب بنويسي. موفق باشي.

parima

salam hamid,didi hame khosheshon omad???????? salighas dige karish nemishe kard:);) eeeeeeeeeeeeeyyyyyyyyyvvvvvvvvaaaaaallllllll khodam daram keyf mikonam vaghean merc hamid

parima

burried in ur souls lonley grave............4gotten hopes

parima

hamid joon bazam merc